Dünya Down Sendromu Günü


Down sendromu kromozom çiftlerinden birinde bir adet fazla kromozom oluşması sonucu ortaya çıkan genetik bir bozukluktur. Zihinsel gelişim, motor gelişim, dil ve konuşma gelişimi, öz bakım becerileri ve sosyal-duygusal gelişim alanlarında gerilikler gözlenir.  Vücutta görülen yapısal ve fonksiyonel değişikliklerle de karakterizedir.

Gel gelelim ki tüm bunların yanında downlu çocuk veya yetişkinlerin çoğu her ne kadar inatçı kişilik yapısına sahip olsalar da çalışması en keyifli gruplardan biridir. Eğlencelidirler, sevimlidirler, sosyaldirler. Terapi seansları çok keyifli geçer.

Tüm bunların yanında down sendromlu çocukların büyük kısmında dil ve konuma geç gelişir. Bir kısmında da hiç konuşma gerçekleşmeyebilir. Bu durumda  tüm dil ve konuşma terapisi programlarında olduğu gibi primer hedef konuşma gelişimi yanında alıcı ve ifade edici dil becerilerini desteklemektir. Konuşma becerileri yeterli düzeye ulaşamasa da alıcı dil becerileri, işitsel algı becerileri ile dinleme, yönergelere uyma, taklit,kelime dağarcığının gelişimi, istek, duygu ve düşüncelerini alternatif iletişim yöntemleri ile ifade etme becerilerinin gelişimi sağlanmalıdır.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü  down sendromlu bireyler hakkında toplumsal bilinç sağlamak amacıyla önemli bir misyona sahiptir.   Farkedelim, duyarlı olalım.

Fotoğraflardaki öğrencimlerim hayatıma girmiş onlarca downlu çocuk ve gençten birkaçı. Hayatıma girmiş tüm downlu öğrencilerimde kazançlarımız hep karşılıklı oldu. Sadece  ben değil onlar da benim hayatıma nice güzellikler kattı. Hepsine kucak dolusu sevgiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related post

Neden çocuğunuzla konuşurken hecelemeyin diyoruz?

Mesleki ve gündelik hayatımda en çok karşılaştığım durumlardan birisi sanırım çocuğuna yeni bir kelime öğretmeye çalışırken heceleyen ebeveynler olmuştur.  Ailelelerin bu tür[...]

Ticari Hayat Gazetesi Röportajımız

  Ticari Hayat gazetesinde TÜSİAV Başkanı Sn Veli Sarıtoprak'ın benimle gerçekleştirdiği röportajımı yayınlıyorum. Çok keyifli bir röportajdı. Veli Sarıtoprak'a[...]

“Kekemelik Duyduğumuzdan Fazlasıdır” Başlıklı Milliyet Gazetesi Köşe Yazım

23 Eylül 2017 Tarihli Milliyet Ankara Gazetesinde kekemeliği anlattım. Kekemelikte erken müdahale, özellikle okul öncesi dönemde ortaya çıkan kekemeliklerin ilkokul çağına[...]