Dünya Down Sendromu Günü


Down sendromu kromozom çiftlerinden birinde bir adet fazla kromozom oluşması sonucu ortaya çıkan genetik bir bozukluktur. Zihinsel gelişim, motor gelişim, dil ve konuşma gelişimi, öz bakım becerileri ve sosyal-duygusal gelişim alanlarında gerilikler gözlenir.  Vücutta görülen yapısal ve fonksiyonel değişikliklerle de karakterizedir.

Gel gelelim ki tüm bunların yanında downlu çocuk veya yetişkinlerin çoğu her ne kadar inatçı kişilik yapısına sahip olsalar da çalışması en keyifli gruplardan biridir. Eğlencelidirler, sevimlidirler, sosyaldirler. Terapi seansları çok keyifli geçer.

Tüm bunların yanında down sendromlu çocukların büyük kısmında dil ve konuma geç gelişir. Bir kısmında da hiç konuşma gerçekleşmeyebilir. Bu durumda  tüm dil ve konuşma terapisi programlarında olduğu gibi primer hedef konuşma gelişimi yanında alıcı ve ifade edici dil becerilerini desteklemektir. Konuşma becerileri yeterli düzeye ulaşamasa da alıcı dil becerileri, işitsel algı becerileri ile dinleme, yönergelere uyma, taklit,kelime dağarcığının gelişimi, istek, duygu ve düşüncelerini alternatif iletişim yöntemleri ile ifade etme becerilerinin gelişimi sağlanmalıdır.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü  down sendromlu bireyler hakkında toplumsal bilinç sağlamak amacıyla önemli bir misyona sahiptir.   Farkedelim, duyarlı olalım.

Fotoğraflardaki öğrencimlerim hayatıma girmiş onlarca downlu çocuk ve gençten birkaçı. Hayatıma girmiş tüm downlu öğrencilerimde kazançlarımız hep karşılıklı oldu. Sadece  ben değil onlar da benim hayatıma nice güzellikler kattı. Hepsine kucak dolusu sevgiler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related post

Sınıfınızda Konuşma Bozukluğu Olan Öğrenciniz Var İse:2

Dilin Gramatik Yapısı  1.Öğrenciniz, hatalı bir cümle kurarsa cümlesini doğal bir yolla düzelterek tekrar edin. Hatasına özen gösterin. Örneğin; eğer öğrenciniz“Ben[...]

Alıcı Dil Bozukluğu Olan Çocuğunuz İçin Neler Yapabilirsiniz?

"Alıcı Dil Bozukluğu" olan çocuklar dili, sözcükleri, kavramları ve cümle yapılarını anlamakta zorlanırlar.Belirgin bir alıcı dil bozukluğu veya gecikmesi olan bir çocuk cümlelerdeki[...]

Başarılı Bir Konuşma Terapisi Nasıldır? İyi Bir Konuşma Terapisti mi İyi Bir Konuşma Terapisi mi?

Konuşma terapisinin başarısı terapist için ayrı, aile için ayrı, çocuk için ayrı anlam taşımaktadır. İyi ve başarılı bir konuşma terapisi aslında iyi ve doğru hedefler seçilerek[...]