KONUŞMA TERAPİSİNİN BİLEŞENLERİ

Konuşma terapisi sadece konuşma terapistinin görev aldığı bir program değildir, terapi bir ekip işidir ve bu ekipte kulak, burun boğaz hekimi, odyolog, gerektiğinde nörolog, çocuk okula gidiyor ise eğitimcileri, özel eğitim uzmanı, bazı konuşma bozukluğu durumlarında psikolog ve en önemlisi de aile ve çocuk/ yetişkin yer almaktadır.

Dil ve konuşma bozuklukları uzmanı aileyi ve çocuğu, terapi programını günlük hayata transfer etme boyutunda yönlendirmelidir ki dil ve konuşma terapisinin belki de en ihtiyaç duyulan ayağı budur. Özellikle kekemelik gibi konuşma bozukluklarında terapide öğrenilen teknik ve becerilerin günlük yaşamda alışkanlık ve davranış haline dönüşmesi terapinin başarılı olduğunun bir göstergesidir. Kekemelikte terapide sağlanan başarı ile kişinin terapi odasından sosyal ortamlara geçişinde konuşma bozuklukları uzmanı yönlendirici konumundadır.

Aile ve terapi alan çocuk /yetişkin bu aşamada sosyal iletişim becerilerini, pragmatik dili veya belli bir düzeye geldikten sonra dil ve konuşma becerilerini artık terapi odasından günlük hayata transfer edip kullanmak için gayret göstermelidir. Bu en başta aile ve kişinin kendi çabası ile mümkün olmaktadır. Dil ve konuşma terapisinin en son noktasında ise artık konuşma terapisti/konuşma bozukluğu uzmanı yönlendirici ve kontrol edici bir mekanizma olarak görev almalıdır. Bu noktada aile ise çocuğu motive edici, gerektiğinde geri dönütler vererek pekiştirici rolüne devam etmelidir. Terapi alan çocuk/yetişkin ise konuşma bozukluğunun üstesinden gelmek için egzersiz, tekrar ve öğretilen becerilerin kullanımını önemsemeli ve sosyal ortamlara dahil olma, edindiği becerileri kullanma noktasında çaba sarfetmelidir.

Terapi programı başladıktan sonra bu süreçte eğer konuşma bozukluğu olan kişi çocuk ise öğretmenleri de terapi programına dahil edilmelidir. Öğretmenler programı okul ortamına entegre edebildiklerinde çocuk; aile, terapist ve okul üçgeninde terapiden maksimum faydayı görecektir.

Konuşma terapisinin konuşma bozuklukları uzmanına düşen görevleri için: http://www.konusmasesterapisi.com/dil-ve-konusma-bozukluklari-uzmani-ne-yapar/

16 Comments
  1. Çekiliş kapsamında yorum yapıyorum. Bir odyoloji öğrencisi olarak konuşma terapisinin multidisipliner bir yaklaşımla olacağını yazmanız ve bu ekipte bizlerin de var olduğumuzu söylediğiniz icin teşekkür ederim.

  2. Özellikle aileleri terapiye dahil etmek bence en gerekli olan şey unutmayalım ki dersin dışında geçirdikleri zaman aile ile daha aktif etkilidir.kampanya dahilinde katılıp yorum yapiyorum:)

  3. Bilgilendirici bir yazı olmuş emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Aynı zamanda konuşma ile ilgili problemleri olan ailelerin ne yapmalari nerelerden faydalanmaları gerektiğini öğrenmeleri için faydalı bir paylaşım olduğunu düşünüyorum.

  4. Öncelikle bu bilgilendirici yazı için emeği geçenlere teşekkür ediyorum .Bence en başta kişilerin terapiyi istemeleri gerekiyor aksi taktirde konuşma terapisti/konuşma bozukluğu uzmanı ya da aileler ne kadar çaba gösterseler de terapinin belli bir yere kadar ilerleyeceğini düşünüyorum. Çekiliş kapsamında yorum yapıyorum.

  5. Odyoloji öğrencisiyim. Konuşma terapisinin takım çalışması olduğuna ve terapi programının başarısının nelere bağlı olduğuna dair bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim.

  6. Bu bilgilendirme için bende teşekkür ederim odyoloji öğrencisiyim ve kesinlikle belli bölümler olarak hastalarımız için iletişim halinde olmalıyız çünkü hepimiz çok önemli yapboz parçalarıyız

  7. Odyologlar ile dil ve konuşma terapistlerinin organize bir şekilde çalışması gerektiğine inanıyorum

  8. Yararlı ve başarılı bir site yapmışsınız emeklerinize sağlık .. Böyle oluşumlara ihtiyaç duyulan bir alanda çok da yerinde bir düşünce olmuş ..

  9. Bir Odyolog olarak en önemlisi konuşma gelişimi hastalarıyla multidisipliner yaklaşımda olmak çekilişe katılıyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related post

Ticari Hayat Gazetesi Röportajımız

  Ticari Hayat gazetesinde TÜSİAV Başkanı Sn Veli Sarıtoprak'ın benimle gerçekleştirdiği röportajımı yayınlıyorum. Çok keyifli bir röportajdı. Veli Sarıtoprak'a[...]

Başarılı Bir Konuşma Terapisi Nasıldır? İyi Bir Konuşma Terapisti mi İyi Bir Konuşma Terapisi mi?

Konuşma terapisinin başarısı terapist için ayrı, aile için ayrı, çocuk için ayrı anlam taşımaktadır. İyi ve başarılı bir konuşma terapisi aslında iyi ve doğru hedefler seçilerek[...]

SELEKTİF MUTİZM

Selektif mutizm diğer adıyla seçici konuşmama ya da seçici suskunluk çok nadir görülen durumdur. Çok sık karşılamasak da “Birden bire konuşmayı bırakmış , sadece evde[...]