Sınıfınızda Artikülasyon/Fonolojik Bozukluğu Olan Öğrenciniz Var İse:1

Sınıfınızda farklı konuşma bozukluğu problemi olan öğrenciler olabilir. Bu öğrencilerinize nasıl destek olabilirsiniz. Bu çalışmaları yapmadan önce öğrencinizin konuşma terapisti ile eşzamanlı olarak aynı fonem (konuşma sesi) üzerinde çalıştığınıza dikkat ediniz. Terapistinizin verdiği sesin dışında farklı bir sese geçmeyiniz.

Artikülasyon /Fonolojik Bozukluk

 

1- Öğrencinizin konuşma terapisti ile mutlaka görüşün. Endişelerinizi ve sorularınızı paylaşın.

 

2-Eğer öğrencinizin söylediği şeyi anlayamadıysanız ondan tekrar etmesini isteyin. İlkokul dönemindeyse yazmasını, okul öncesi dönemdeyse işaret etmesini isteyebilirsiniz.

3- Öğrenciniz konuşma sesi hatası yapmışsa (Ör:kalem yerine “kaye”) demişse ona doğru modeli içeren geri bildirim verin. Ör: “Oo, kalem istedin” diyerek hatalı kelimenin doğrusunu duymasını sağlayın. Böylece hataya odaklanmamış olursunuz.

4- Küçük çocuklarda göz hizasına inerek mümkün olduğunda dudak hareketlerinizi görmesini sağlayın. Böylece konuşma üretimi sırasında konuşmaya yardımcı organların doğru pozisyonuna dikkat çekmiş olursunuz.

 

5- Tutarlı bir konuşma sesi hatası duyarsanız, çocuğun bu sesi görmesini, duymasını ve farkında olmasını sağlamak için yazılı metin kullanın. (Ör. Öğrenciden, bir hikayenin bir sayfasında hatalı ses bulunan tüm kelimeleri bulmasını isteyin; bunu, sınıfta rutin olarak yapın; böylece bir öğrenciye odaklamış olmazsınız.)

 

6-Bir yetişkin onu dinlerken daha az hata yapan bir öğrenciniz var ise onu dinlediğinizi belirten bir sözsüz ipucu belirleyin ve bunu sık sık kullanın. (Ör: Yüksek sesli okumaya başlamadan önce elinizi omzuna koyun.)

7-Artiküle etmekte zorlandığı fonemleri (konuşma seslerini) içeren kelimeleri çalışma kağıdında renkli bir kalemle vurgulayın. Böylece o kelimeyi daha dikkatli okuyacaktır.

Sermin Kumdakcı

Odyoloji, Konuşma, Ses Bozuklukları Uzmanı

Ankara

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related post

Eksik Diş Konuşmayı Etkiler mi?

Konuşmanın üretiminde pek çok oral yapı birlikte çalışır. Dil, dudaklar, dişler, yanaklar ve vokal yol. Tüm bu yapılardan bir veya birkaçı eksik veya bozuk olduğunda konuşma da[...]

Neden çocuğunuzla konuşurken hecelemeyin diyoruz?

Mesleki ve gündelik hayatımda en çok karşılaştığım durumlardan birisi sanırım çocuğuna yeni bir kelime öğretmeye çalışırken heceleyen ebeveynler olmuştur.  Ailelelerin bu tür[...]

Kızlar ve Erkeklerde Ünsüz Fonemlerin Ustalık Yaşları

Türkçe fonemlerin (konuşma sesleri) çıkış özellikleri, çocuklarda gelişimi ve bunların edinimleri konusundaki araştırmaları dikkate almadan  artikülasyon ve fonolojik[...]